Eksportowy rekord polskiej motoryzacji. Sprzedaliśmy za 20 miliardów euro!

udostępnij na:
vehicle-193213_960_720

Polska branża motoryzacyjna pobiła w ubiegłym roku eksportowy rekord. Wartość sprzedaży tego sektora po raz pierwszy przekroczyła 20 miliardów euro! Prognozy na najbliższe lata są jeszcze bardziej obiecujące.

Wiele wskazuje na to, że rok 2016 zakończy się jeszcze lepszym wynikiem. Fabryka Opla w Gliwicach spodziewa się znacznie większej produkcji, zwłaszcza w obliczu faktu, że produkowany w niej Opel Astra V uzyskał przed kilkoma dniami prestiżową nagrodę Car of the Year przyznawaną przez międzynarodowe jury złożone z europejskich dziennikarzy motoryzacyjnych. Nie bez znaczenia jest także fakt, że jeszcze w tym roku w fabryce Volkswagena we Wrześni zostanie uruchomiona produkcja samochodów dostawczych.

Na wspomnianą kwotę 20 miliardów euro składają się jednak w większości nie gotowe samochody, lecz części samochodowe. Polska jest jednym z największych dostawców komponentów motoryzacyjnych w Europie. Większość produkcji trafia do Europy Zachodniej, w szczególności do Niemiec. Niemniej, coraz bardziej zyskują na znaczeniu odbiorcy z Europy Środkowo-Wschodniej – Czech, Słowacji oraz Węgier.

Wspomniana kwota obejmuje zarówno eksport polskich producentów części samochodowych, jak i zagraniczną sprzedaż generowaną przez krajowe fabryki należące do zagranicznych koncernów.

Branża motoryzacyjna stanowi w Polsce jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki. Udział sektora w PKB wynosi ponad 8%, a zatrudnienie znajduje w niej ponad 800 000 osób.