Polska największym producentem borówki w Europie

udostępnij na:
blueberries-690072_960_720

Polska utrzymuje pozycję największego w producenta borówki w Europie. W skali całego globu zajmujemy trzecią pozycję, zaraz po Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Nasze owoce trafiają obecnie na najbardziej wymagające rynki całego świata. Zawdzięczamy to nie tylko wysokim standardom produkcji, ale i skutecznej współpracy pomiędzy rodzimymi plantatorami.

Integratorem polskich plantatorów uprawiających borówkę amerykańską jest inicjatywa Polish Berry Cooperative. Składają się na nią trzy wiodące grupy producentów borówki – Berry Group, Elliott oraz Polskie Jagody. Zrzeszone w niej podmioty wypracowują wspólne standardy dotyczące produkcji owoców, dzielą się między sobą wiedzą i doświadczeniem. Rezultatem jest coraz lepsza jakość produkowanych w Polsce borówek. Producenci zrzeszeni w Polish Berry Cooperative potrafią skrócić do 30 minut czas pomiędzy zerwaniem owoców, a jego schłodzeniem – sprawia to, że polskie borówki w porównaniu z większością zagranicznej konkurencji charakteryzują się wyjątkowym smakiem, dłuższą trwałością i intensywniejszym zapachem. Specjaliści zwracają uwagę, że polskim plantatorom udało się zintegrować niezwykle rozdrobniony rynek, a obok działań mających na celu usprawnienie produkcji i utrzymanie jakości owoców, prowadzi się liczne akcje promocyjne i edukacyjne związane z branżą.

Obecnie w Polsce produkuje się każdego roku około 15 000 ton borówek. Ponad 80% produkcji trafia na eksport – polskie borówki sprzedajemy do ponad 20 krajów na 4 kontynentach. Szczególnie dynamicznie rośnie eksport do krajów azjatyckich, takich jak Malezja, Indonezja, Singapur i Japonia. I chociaż zainteresowanie Polaków borówkami amerykańskimi rośnie, to w spożycie w dalszym ciągu jest stosunkowo niewielkie. Zgodnie z szacunkami Stowarzyszenia Producentów Borówki Amerykańskiej w Polsce, przeciętny mieszkaniec naszego kraju zjada w ciągu roku zaledwie około 100 g borówek. To znacznie mniej, niż w przypadku mieszkańców krajów Europy Zachodniej.