Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zbada dno Bałtyku

udostępnij na:
Kolobrzeg.wejscie.do.portu

W 2016 roku Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu po raz pierwszy otrzyma dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup muzealiów oraz prowadzenie badań naukowych. Poszukiwane będą podwodne stanowiska archeologiczne w okolicy wejścia do kołobrzeskiego portu.

Pod koniec 2015 roku placówka otrzymała oferty sprzedaży kilku niezwykle cennych eksponatów. Wśród nich są umundurowanie kapitana 2. Batalionu Komandosów Zmotoryzowanych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z lat 1944-1945, mundur Związku Hallerczyków z lat 1922-1928 oraz powstańczy pistolet maszynowy „Błyskawica”. Oferowane przedmioty trafią na wyposażenie muzeum i będą stanowiły niezwykle wartościowe uzupełnienie i tak bardzo już bogatej kolekcji.

Natomiast w okresie od czerwca do września muzeum planuje zrealizować projekt badawczy, polegający na rozpoznaniu podwodnych stanowisk archeologicznych w okolicy tutejszego portu. Z dna morza wielokrotnie wydobywano już cenne zabytki, jednak nigdy nie prowadzono w tym miejscu systematycznych badań. Tymczasem port w Kołobrzegu funkcjonuje już od kilku wieków, ażeglula w tym rejonie zawsze była bardzo intensywna, co rodzi nadzieje na wydobycie kolejnych, wartościowych z historycznego punktu widzenia przedmiotów.

Badania będą prowadzone z wykorzystaniem urządzeń hydrograficznych i hydroakustycznych oraz podwodnych prospekcji z udziałem doświadczonych w pracach archeologicznych płetwonurków. Obecnie specjaliści z muzeum prowadzą kwerendę archiwalno-źródłową. Celem jest rzetelne przygotowanie do badań i uzyskanie jak największej ilości informacji przed przystąpieniem do właściwych prac na morzu.

Jednocześnie kołobrzeskie muzeum zaprasza do współpracy wszystkich pasjonatów morskiej historii Kołobrzegu. Szczególnie wartościowe będą informacje dotyczące potencjalnych stanowisk wrakowych wokół kołobrzeskiego portu. Jak wskazuje dyrektor kołobrzeskiego muzeum, Aleksander Ostasz, cennych informacji mogą udzielić między innymi płetwonurkowie, którzy uczestniczyli w akcjach kasowania wraków będących przeszkodami nawigacyjnymi w tym rejonie.