Tramwaje PESY trafią do Kijowa

udostępnij na:
DSC_0010-e1430394597312

PESA wygrała przetarg na dostawę 10 tramwajów niskopodłogowych z rodziny Fokstrot do stolicy Ukrainy, Kijowa. Wszystkie składy zostaną dostarczone jeszcze w tym roku, a polski producent zarobi na tym 11,5 miliona euro.

To kolejny kontrakt PESY na wschodzie. Zaledwie kilka tygodni temu pisaliśmy o zwycięstwie firmy w przetargu na dostawę czterech pociągów trzyczłonowych na Białoruś. Tym razem oferta polskiego przedsiębiorstwa została uznana za najbardziej korzystną przez Komitet ds. konkursu Przedsiębiorstwa Komunalnego Kyjiwpastrans.

Ukraińcy poddają już testom pierwszy z przygotowanych na tamtejszy rynek trzyczłonowych tramwajów Fokstrot. Homologację PESA uzyska w czerwcu, a jeszcze przed końcem 2016 roku wszystkie składy zostaną dostarczone do Kijowa.

Fokstrot to jedna z najbardziej udanych konstrukcji polskiego producenta. Tramwaj jest nowoczesny, ekologiczny i skonstruowany z najnowszych rozwiązań technologicznych. Wnętrza są klimatyzowane i wyposażone w system informacji pasażerskiej i monitoringu, a także oświetlenie LED. Podróżni mają możliwość korzystania z bezprzewodowego internetu, a dodatkowym atutem jest nowoczesny design. Od kilku lat polskie tramwaje Fokstrot jeżdżą po ulicach Moskwy. Stolica Rosji zamówiła w bydgoskiej fabryce 120 sztuk, jednak konflikt na Ukrainie, kryzys w stosunkach Rosji z zachodem i związane z tym trudności rosyjskiej gospodarki spowodowały problemy z realizacją kontraktu, w efekcie czego dziś po Moskwie jeździ 60 składów.

Kijów oraz Ukraina to kolejny punkt na mapie ekspansji PESY. Infrastruktura transportowa w ukraińskich miastach będzie musiała zostać w nadchodzących latach poddana gruntownej modernizacji. W samej tylko stolicy Ukrainy jeździ około 450 tramwajów, z czego zdecydowana większość to pojazdy mające przynajmniej 30 lat. Dla polskich producentów to doskonała szansa na podobne, równie lukratywne kontrakty.