Arkadiusz Michalski wicemistrzem Europy w podnoszeniu ciężarów

udostępnij na:
dumbbells-485915_960_720

Mamy trzeci medal mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów! Podczas rozgrywanego w norweskim Forde czempionatu zawodnik Budowlanych Opole sięgnął po srebrny krążek w kat. 105kg, uzyskując w dwuboju wynik 403 kg. Taki sam rezultat miał Łotysz Arturs Plesnieks, jednak ze względu na nieco mniejszą masę ciała to jemu przypadło w udziale złoto.

Nie był to pierwszy medal Michalskiego na imprezie tej rangi. W ubiegłym roku, podczas mistrzostw rozgrywanych Tbilisi nasz reprezentant stanął na najniższym stopniu podium. 26-latek nie ukrywał, że w tym roku celował w krążek z cenniejszego kruszcu.

Po rwaniu prowadził Rosjanin Rodion Boczkow, który podniósł ciężar 182 kg. Drugi był Ormianin Simon Martirosjan z wynikiem 182 kg, a trzeci reprezentujący Austrię Sargis Martirosjan – 181 kg. Arkadiusz Michalski i drugi z Polaków startujący w tej konkurencji, Jarosław Samoraj, byli odpowiednio na szóstej i siódmej pozycji, z rezultatel 177 kg.

Decydująca dla losów rywalizacji była jednak druga faza rywalizacji. Michalski zaliczył próby na 215 kg i 221 kg. W walkę o najcenniejsze medale próbował włączyć się Simon Martirosjan, jednak po spaleniu próby na 225kg zakończył zawody, z wynikiem 220 kg w podrzucie.

Polak tymczasem podniósł 226 kg, co przesądziło o zdobyciu przez niego medalu. W dalszym ciągu nie było jasne, czy naszemu zawodnikowi przypadnie w udziale złoto, czy srebro. Zależało to od próby Łotysza Artursa Plesnieksa, który do zwycięstwa musiał uzyskać taki sam wynik, jak nasz rodak. Pozwoliłoby mu to na zrównanie się z Michalskim w dwuboju i sięgnięcie po złoto z uwagi na lżejszą masę ciała – różnica na korzyść Plesnieksa wynosiła zaledwie 670 g. Łotysz ciężar podniósł, choć z problemami. Nie obyło się bez kontrowersji. We wcześniej rozgrywanych konkurencjach sędziowie nie zaliczali podobnych prób, tym razem jednak było inaczej. Ostatecznie więc złoto przypadło w udziale Łotyszowi, natomiast nasz reprezentant zdobył srebro.

Drugi z Polaków, Jarosław Samoraj, w podrzucie uzyskał 215kg. Uzyskał łączny wynik 395 kg, co pozwoliło mu na zajęcie 5. miejsca.

Medal Arkadiusz Michalskiego to trzecie polskie trofeum na tegorocznych mistrzostwach Europy. Wcześniej brązowy medal zdobyła Joanna Łochowska w kategorii 58kg, a mistrzem Europy w kategorii 94kg został Tomasz Zieliński.

Wyniki:

1. Arturs Plesnieks (Łotwa) – 403kg (177 rwanie + 226 podrzut)
2. ARKADIUSZ MICHALSKI (POLSKA) – 403kg (177 rwanie + 226 podrzut)
3. Simon Martirosjan (Armenia) – 402kg (182 rwanie + 220 podrzut)

5. JAROSŁAW SAMORAJ (POLSKA) – 395kg (177 rwanie + 218 podrzut)