Powstanie pierwsza w Polsce baza księżycowa

udostępnij na:
0d82129b217dba49afd0b2451e752a1d

Pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie baz księżycowych powstanie w małopolskim Rzepienniku Biskupim. W sierpniu mają w niej zamieszkać astronauci-amatorzy, na których czekają prawdziwe naukowe zadania. Zanim to jednak nastąpi, twórcy bazy będą musieli zebrać fundusze na jej budowę.

Projekt budowy bazy realizuje Europejska Fundacja Kosmiczna, która kilka dni temu uruchomiła inicjatywę crowdfundingową na platformie Polak Potrafi. Wyposażenie bazy, między innymi maszyny do symulacji mikrograwitacji, czy też specjalne bioreaktory z glonami zostaną sfinansowane ze środków własnych, jednak fundusze na prace budowlane mają pochodzić z dobrowolnych datków internautów.

Koordynatorka inicjatywy, doktor Agata Kołodziejczyk, na co dzień pracuje w Europejskiej Agencji Kosmicznej w Holandii. Jak twierdzi, testowa baza księżycowa posłuży do realizacji projektów badawczo-naukowych, które zostaną wykorzystane w przyszłości w prawdziwych misjach księżycowych ESA i NASA.

Księżycowy habitat będzie miał około 60 metrów kwadratowych i zostanie przykryty cienką warstwą gleby. Ulokowany będzie 400 metrów od Obserwatorium Astronomicznego Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim (ok. 30 kilometrów za Tarnowem). Zostanie podzielony na część mieszkalną, w której astronauci prowadzić będą codzienne życie, oraz część naukową, wraz z laboratoriami gdzie będą odbywały się eksperymenty. Znajdą się w nim także sluzy powietrzne, które prawdziwym astronautom pozwalają bezpieczenie wyhodzić w przestrzeń kosmiczną.

W drugiej połowie sierpnia w habitacie zamieszka sześcioro astronautów-amatorów. Wstępna selekcja już się rozpoczęła. Osoby, które będą miały szczęście uczestniczyć w projekcie, to pasjonaci kosmosu, którzy podczas misji będą realizowali zgłoszone przez siebie projekty – wśród nich będą analizy spektometryczne pobranych przez łaziki próbek skał, czy też dostosowywanie symulantów regolitu księżycowego na potrzeby uprawy roślin. Przed rozpoczęciem projektu wszyscy odpowiednio przeszkoleni, będą ich także obowiązywały dokładnie takie same procedury bezpieczeństwa, jak ma to miejsce w przypadku prawdziwych astronautów. Ponadto, w kosmosie każdorazowe wyjście poza habitat wiąże się z długim i żmudnym zakładaniem stroju kosmicznego. Podobnie będzie w przypadku uczestników opisywanego projektu.

Poczynaniom astronautów-amatorów przyglądać się będą naukowcy. Analizowane będą ich zachowania i przebieg współpracy podczas wykonywania zleconych im eksperymentów. Wnioski z obserwacji zostaną zawarte w pracach naukowych – będzie to dla rozwoju polskiej nauki tym cenniejsze, że jak dotąd powstały bardzo nieliczne publikacje na ten temat.

Na stworzenie pierwszego etapu bazy zawierającej kopułę centralną oraz moduły wejściowy i mieszany, w której zrealizowana zostanie dwutygodniowa misja księżycowa, potrzeba 60 000 złotych. Żeby rozbudować habitat w stopniu umożliwiającym przeprowadzenie w nim misji marsjańskiej, potrzebne będzie drugie tyle. Natomiast w przypadku gdyby pomysłodawcom udało się zebrać 180 000 zotych, powstanie dodatkowy moduł laboratoryjny oraz kolejne edycje misji.

Więcej informacji o projekcie znaleźć można pod tym adresem.