Fabryka silników Mercedesa powstanie w Polsce?

udostępnij na:
mercedes-benz-1036360_960_720

Według nieoficjalnych informacji podanych przez dziennik „Rzeczpospolita”, niemiecki koncern motoryzacyjny Daimler AG zdecydował się ulokować w Polsce nową fabrykę silników dla Mercedes Benz Manufacturing (MBM). Inwestycja miałaby powstać w okolicach Jawora na Dolnym Śląsku.

Dziennik wskazał, że w ciągu najbliższych kilku dni można oczekiwań potwierdzenia tych informacji. Negocjacje nadzorowało Ministerstwo Rozwoju. W wyścigu o inwestycję Daimlera naszymi konkurentami są Rumunia, Węgry i Słowacja, które złożyły bardzo konkurencyjne oferty. Jednak atutem w rękach Polski, przesądzającym o ostatecznej decyzji władz koncernu, miały być lepsze uwarunkowania logistyczne oraz łatwiejszy dostęp do wysoko wykształconej siły roboczej, gotowej do produkcji zaawansowanej technologicznie silników.

Najostrzejsza rywalizacja miała toczyć się pomiędzy Węgrami i Rumunią. W obu tych krajach Daimler ma już swoje fabryki. Na Węgrzech w Kecskemet produkowane są trzy modele Mercedesa, w Rumunii natomiast od kilku lat powstają skrzynie biegów. Na najsłabszej pozycji negocjacyjnej znajdowała się Słowacja, która już teraz ma nie lada problemy z zapewnieniem odpowiednio licznej, wykwalifikowanej siły roboczej do fabryki Jaguara – tej samej, o której mówiło się, że może powstać nad Wisłą.

Gdyby niemiecki koncern zdecydował się na budowę fabryki w naszym kraju, byłaby to doskonała wiadomość dla lokalnego rynku pracy. Wartość inwestycji ma sięgnąć około 800 milionów euro, a pracę znajdzie w niej docelowo ponad 1500 osób. Polska jest także jednym z najszybciej rosnących rynków motoryzacyjnego giganta. Poprzedni rok okazał się rekordowy, gdyż w naszym kraju zakupiono blisko 10 000 nowych aut tego producenta, a łączne obroty Daimlera sięgnęły 3,74 miliarda złotych.

O tym, czy Daimler ostatecznie zdecyduje się zainwestować w naszym kraju powiadomimy niezwłocznie na łamach BezKompleksów.