Solaris zwiększy sprzedaż w Szwajcarii

udostępnij na:
Solaris_InterUrbino_12_bus

Solaris, producent autobusów, trolejbusów i tramwajów zamierza zwiększyć swój udział na szwajcarskim rynku. Obecnie polski potentat zajmuje trzecie miejsce pod względem liczby dostarczanych autobusów na ten rynek i zamierza zdobywać kolejne kontrakty. Pojazdy tej marki jeżdżą już 41 szwajcarskich miastach.

– Potencjał w naszej branży jest duży. Produkujemy autobusy ekologiczne niskoemisyjne i chcemy być obecni na tym rynku. W tej chwili jesteśmy tam numerem trzy – powiedział agencji informacyjnej Newseria Inwestor Zbigniew Palenica, członek zarządu Solaris Bus & Coach. – To bardzo ciekawy rynek, jeśli się ma produkty najwyższej jakości i dobrze zorganizowany serwis. To jest rynek referencyjny dla pozostałych krajów Unii Europejskiej. Szwajcarzy czynią duże wysiłki, żeby ich transport publiczny dysponował najnowszą flotą i najnowszymi rozwiązaniami technicznymi. Szwajcaria jest też pewnego rodzaju dowodem bardzo wysokiej jakości dla choćby krajów Bliskiego Wschodu.

W 2015 roku Solaris sprzedał 1279 autobusów i trolejbusów, z czego 75% znalazły swoich odbiorców za granicą. To trzeci w historii wynik sprzedażowy pod względem liczby sprzedanych pojazdów. 2015 rok był też dla firmy Solaris rekordowy w kwestii wartości uzyskanych przychodów – wyniosły one 1,7 mld złotych.

W Szwajcarii Solaris debiutował w 2001 roku, z chwilą powstania firmy Solaris Bus & Coach. Obecnie polskie pojazdy jeżdżą po 41 szwajcarskich miastach, w tym także tych największych, jak Berno, Zurich i Lozanna. Jak wskazują przedstawiciele firmy, zwiększenie obecności Solarisa w Szwajcarii jest bardzo prawdopodobne, gdyż w ofercie producenta znajdują się najbardziej nowoczesne produkty, na czele z autobusami hybrydowymi, pojazdami elektrycznymi i pojazdami niskoemisyjnymi.

W 2015 roku Solaris osiągnął 1,7 mld zł przychodów. Największym rynkiem dla firmy wciąż jest Polska (333 sprzedane pojazdy), a następnie Czechy (158), Niemcy (124), Łotwa (103), Włochy (97) i Rumunia (77). Portfel zamówień na 2016 rok już jest o 150 sztuk większy niż na 2015 r.

W ubiegłym roku Solaris uruchomił seryjną produkcję autobusów nowej generacji Urbino. Od czerwca 2015 roku do Niemiec, Austrii, Francji, Szwajcarii czy Skandynawii firma wyeksportowała 300 sztuk nowego modelu.

– Szwajcarzy słyną z tego, że dochowują zawartych już umów. Tamtejsze kontrakty są realizowane do końca. Jest bardzo wysoka kultura techniczna w zakresie opieki nad pojazdami w zakresie obsługi technicznej pojazdów i wymagają oni, żeby te pojazdy były jak najbardziej przyjazne pasażerom – mówi członek zarządu Solaris Bus & Coach. – Pod względem innowacji w zakresie pojazdów bezemisyjnych Szwajcarzy są powściągliwi. Chcieliby testować rozwiązania nieemisyjne, niemniej nie chcą być tymi, którzy sami po raz pierwszy te technologie wprowadzą.