Stolarka okienna to polska specjalność. Jesteśmy europejskim liderem eksportu!

udostępnij na:
stack-of-construction-lumber

Polska stolarka nie ma sobie równych w Europie. Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, eksport tej gałęzi gospodarki wzrósł w ubiegłym roku o 13% i wyniósł 1,5 miliarda euro. Taki wynik pozwolił na wyprzedzenie konkurencji z Niemiec oraz Włoch, a tym samym zajęcie pozycji europejskiego lidera.

Do przyczyn tego sukcesu należy zaliczyć rosnący krajowy rynek modernizacji i budownictwa mieszkaniowego. Jego dobra kondycja zaowocowała powstaniem licznych polskich firm, które z czasem coraz śmielej zaczęły oferować swoje produkty za granicą. Nasze przedsiębiorstwa konkurują z zagranicznymi podmiotami nie tylko cenami, ale i poziomem zaawansowania technologicznego. Największe rodzime przedsiębiorstwa dysponują ponadto nowoczesnymi parkami maszynowymi, co bezpośrednio przekłada się na ich konkurencyjność.

Chociaż na naszym rynku działają też zagraniczne firmy specjalizujące się w stolarce okiennej, to należy zauważyć, że w sektorze tym możemy pochwalić się wieloma prężnie rozwijającymi się i odważnie szukającymi nowych rynków podmiotami z całkowicie polskim kapitałem. Wyróżnić można w tym względzie między innymi Oknoplast, Fakro i Drutex – wszystkie te firmy 70% swojej produkcji kierują na zagraniczne rynki.

Obecnie w Polsce działa około 2500 producentów okien i drzwi. Większość rynku posiadają duże podmioty, doskonale znane szerokiej klienteli i przeznaczające więcej niż połowę swojej produkcji na eksport. Liczba ta obejmuje jednak także setki niewielkich warsztatów stolarskich, celujących w potrzeby lokalnych klientów.