Polskie oprogramowanie usprawni badania endoskopowe

udostępnij na:
medic-563425_960_720

Od pewnego czasu na rynku dostępne są połykalne kapsułki z kamerką, umożliwiające wykonanie bezprzewodowego endoskopowego badania wnętrza układu pokarmowego. Prawdziwym wyzwaniem dla lekarzy było jednak dotąd sprawne i dokładne przeprowadzanie analizy nagrań, z których każde trwało około 8 godzin. Czynność tę już niedługo usprawni innowacyjne oprogramowanie GastroView, opracowywane przez polską firmę CTAdventure przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Badania endoskopowe stanowią jedną z najbardziej pomocnych metod diagnozy problemów z układem pokarmowym, łącznie z wykrywaniem nowotworów, krwawień, owrzodzeń czy pasożytów. Tradycyjne metody polegały na wykorzystaniu endoskopów wyposażonych w kamerki umieszczone na długim przewodzie, przez co były wysoce niekomfortowe dla pacjentów. Na rynku pojawiły się jednak bardziej nowatorskie, mniej inwazyjne rozwiązania. Jednym z nich jest zastosowanie kapsułek z kamerką. Pacjent połyka ją, a ta przechodzi przez cały jego układ pokarmowy, rejestrując na nagraniu wszystkie obecne w nim anomalie. Nagranie wideo przekazywane jest bezprzewodowo do odbiornika w kamizelce lub pasku noszonym przez pacjenta.

Chociaż wykorzystanie kapsułek do badań endoskopowych znacznie podnosi komfort pacjenta, to nie ułatwia pracy lekarzowi, który musi dokładnie analizować długi, często nawet ośmiogodzinny materiał wideo w poszukiwaniu nieprawidłowości. Oprogramowanie GastroView, przygotowywane przez firmę CTAdventure pozwoli wychwycić w tych nagraniach te fragmenty, które w powinny szczególnie przykuć uwagę lekarza.

Dzięki takiemu oprogramowaniu czas, który lekarz musiałby spędzić na analizowaniu materiału wideo, skróci się o kilka godzin i tym samym przełoży się na znaczne obniżenie kosztu badania. Obecnie badanie z wykorzystaniem kapsułki endoskopowej kosztuje 4000-5000 złotych. Według wstępnych szacunków, zastosowanie oprogramowania GastroView pozwoli na zredukowanie tej kwoty co najmniej o połowę. Ponadto, ma ono zwiększyć skuteczność diagnostyki – wykrywalność zmian chorobowych wzrośnie o około 20-25 procent.

Oprogramowanie pozwoli również na zliczanie zmian chorobowych, mapowanie układu pokarmowego oraz archiwizację zdjęć z zagrożonych fragmentów układu pokarmowego. Ponadto, zredukuje ryzyko niezauważenia zmian chorobowych. Nawet gdyby lekarzowi zdarzyła się chwila dekoncentracji podczas analizowania długiego nagrania, o GastroView będzie alarmował go, kiedy pojawią się najistotniejsze fragmenty nagrania.

Dzięki środkom otrzymanym z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju firma będzie mogła przeprowadzić badania zarówno u osób zdrowych, jak i cierpiących na choroby układu przewodowego. W ten sposób powstanie baza nagrań, przeanalizowanych przez lekarzy, którzy wskażą, jakiego rodzaju zmiany będą musiały być rozpoznawane przez program.

Oprogramowanie trafi na rynek w 2019 roku. Początkowo będzie dostępne tylko w Polsce, z czasem jednak CTAdventure zamierza wychodzić ze swoim produktem także na rynki zagranicznej. Lekarze i ośrodki wykonujący badania endoskopowe będą mogli wtedy wykupić licencję na wykonanie konkretnych badań.