W Gdańsku odkryto armatę sprzed kilkuset lat

udostępnij na:
gdansk_armata
W czasie wykopalisk na gdańskiej Wyspie Spichrzów archeolodzy natknęli się na liczącą kilkaset lat armatę – poinformował Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku.
 
Armatę odkryto w czwartek w czasie nadzoru archeologicznego przy ul. Motławskiej, który towarzyszy przebudowie ulicy. Jak wyjaśnił, Tymiński, żeliwna armata spoczywała półtora metra pod powierzchnią ziemi. Pochodzi z XVIII lub XIX wieku. Działo jest uszkodzone – brakuje kawałka lufy. Ma nieco ponad metr długości i waży tonę.

„Prawdopodobnie była wykorzystywana jako balast na statkach” – powiedział Tymiński. Dodał, że żeliwne armaty były najbardziej popularne i najczęściej się psuły. Uszkodzone umieszczano na statkach, aby pełniły funkcje balastu.

„To pierwsza armata, którą w Gdańsku wykopano z ziemi” – zaznacza Tymiński. Dotąd odkrywane działa pochodziły z wnętrza wraków. Teraz archeolodzy przyjrzą się odkrytemu działu. Będą m.in. poszukiwać wybitych sygnatur, które umożliwią określenie wieku i losów zabytku.

Odkrycia dokonano w czasie szeroko zakrojonego nadzoru archeologicznego, związanego z realizacją inwestycji na Wyspie Spichrzów i rewitalizacją ulicy. W czasie tych działań odkrywane są zabytki pochodzące od okresu średniowiecza po czasy nowożytne.