Armia zakupiła ponad 3000 Beryli w radomskiej Fabryce Broni „Łucznik”

udostępnij na:
beryl_karabn

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o zakupie ponad 3000 karabinów 5,56m karabinów szturmowych Beryl oraz 200 sztuk Mini-Beryl. Zamówienie zostanie udzielone z „wolnej ręki”, gdyż radomska Fabryka Broni Łucznik jest jedynym producentem tego rodzaju karabinu.

Chociaż liczba zamówionych egzemplarzy jest symboliczna, to warto zauważyć, iż jest to kolejne zamówienie złożone przez MON u polskiej firmy. Należy ponadto przypomnieć, że w roku ubiegłym Łucznik otrzymał rekordowe zamówienie na ponad 26 000 sztuk tej samej broni.

Umowa zakłada, że karabiny zostaną dostarczone do armii jeszcze w tym roku. Pilny tryb wiąże się z koniecznością zabezpieczenia etatowego zapotrzebowania polskich oddziałów na broń i wymiany karabinów AKM/AKMS, nieperspektywicznych z punktu widzenia planów rozwoju i modernizacji polskiej armii.

Nie jest wykluczone, że w najbliższej przyszłości dotychczasowe umowy Inspektoratu Uzbrojenia i Fabryki Broni Łucznik będą rozszerzane. Jak wskazuje szef Inspektoratu Uzbrojenia, generał Adam Duda, może do tego dojść z uwagi na konieczność wyposażenia wojsk Obrony Terytorialnej. Nowe postępowania będą jednak uruchamiane po zaktualizowaniu Planu Modernizacji Technicznej.

Chociaż kolejne zamówienie złożone w polskiej fabryce broni z pewnością ucieszy zwolenników wyposażania armii w sprzęt rodzimych producentów, to wiele wskazuje na to, że dalszy intensywny rozwój radomskiej Fabryki Broni będzie możliwy dopiero po otwarciu się firmy na rynek cywilny. Aby mogło to nastąpić, konieczne jest przeprowadzenie zmian prawie o broni i amunicji. „Łucznik” od kilku lat posiada nowoczesną fabrykę z nowymi liniami produkcyjnymi, najwyższej klasy urządzeniami i laboratoriami. Nie tak dawno temu zdobył też pierwsze istotne kontrakty eksportowe, między innymi na dostawę tysiąca karabinów dla nigeryjskiej armii.