Światowid – pierwszy polski satelita komercyjny wyruszy w kosmos w 2018 roku!  

udostępnij na:
swiatowid

 

Pierwszy polski satelita komercyjny o zacnej nazwie „Światowid” wyruszy w przestrzeń kosmiczną w 2018 roku z platformy pływającej na Oceanie Spokojnym.

Do tej pory w przestrzeni kosmicznej umieszczono trzy polskie satelity niekomercyjne: PW-Sat, będącego wynikiem studenckiego projektu, oraz dwa satelity naukowe – Lem i Heweliusz. Za wystrzeleniem Światowida,  pierwszego polskiego satelity komercyjnego stoi wrocławska firma  SatRevolution. Po podpisaniu umowy z kalifornijską firmą Interorbital czekamy na wyniesienie go na orbitę okołoziemską. Oprócz niego w przestrzeni kosmicznej zostaną umieszczone również dwa nanosatelity  PhoneSat.

Pustynia Mojave nad którą przeleci Światowid
Pustynia Mojave nad którą przeleci Światowid

Światowida w przestrzeń kosmiczną wyniesie rakieta Neptune N3, przystosowana do transportu małych ładunków nośnych na niską orbitę okołoziemską. Umieści ona trzy satelity na wysokości 310 km nad powierzchnią Ziemi. Jednorazowo może zabrać na swój pokład nawet 10 obiektów. Jest odporna na wibracje oraz ekstremalne warunki panujące w jonosferze, w tym częste i gwałtowne zmiany temperatury, wahające się od minus 150 st. Celsjusza do puls 300 st. Celsjusza.Wylot rakiety ze Światowidem na pokładzie nastąpi w pierwszym kwartale 2018 roku z pływającej platformy na Oceanie Spokojnym. Co ciekawe Neptune N3 przeleci nad pustynią Mojave.

Światowid to satelita badawczy.  Jak mówi Grzegorz Zwoliński do jego głównych zadań będzie należało m.in. badanie poziomu natężenia pola magnetycznego, zmian w polu magnetycznym oraz grawitacyjnym Ziemi, a także zmiany pogody i zjawisk zachodzących w termosferze.

Dzięki teledetekcji przeprowadzanej przez Światowida będzie można pozyskać bardzo istotne informacje dotyczące środowiska ziemskiego. Obrazy pozyskane dzięki jego autorskiemu systemowi optycznemu będą mogły być wykorzystywane w meteorologii, oceanografii, geologii oraz kartografii. Dużym potencjalnym obszarem zastosowań zdjęć satelitarnych może być także leśnictwo i rolnictwo. Danymi mogą być zainteresowane również firmy budowlane planujące swoje inwestycje w trudno dostępnych terenach oraz firmy zajmujące się kartografią. Zdjęcia satelitarne wykorzystuje się też w planowaniu miejscowego zagospodarowania terenu, ocenie ryzyka wystąpienia różnego rodzaju katastrof oraz monitorowaniu środowiska pod kątem zmian klimatu.

Ponadto, satelita będzie badał siłę grawitacji w zależności od długości i wysokości geograficznej. Planowane jest też stworzenie mapy i nadzorowanie zmian grawitacyjnych w czasie. Mogą one posłużyć do badania ruchu płyt tektonicznych i wykrywania ewentualnych zagrożeń. „Z wyników badań na pewno będą chciały skorzystać uczelnie oraz instytuty naukowo-badawcze. Prywatni inwestorzy również znajdą coś dla siebie” – zaznaczył współzałożyciel SatRevolution.