Polska firma SKB Drive Tech przejęła brytyjskie przedsiębiorstwo z branży zbrojeniowej. To szansa dla polskiego przemysłu obronnego

udostępnij na:
skb_drive_tech1

Pochodząca z Radomska firma SKB Drive Tech przejęła brytyjską spółkę Webster Drives, produkującą napędy gąsienicowe oraz przekładnie do napędów gąsienicowych i pojazdów kołowych. To bardzo dobra wiadomość dla krajowego przemysłu zbrojeniowego, gdyż technologie, do których SKB Drive Tech zyskało dostęp, mogą posłużyć do realizacji programów wozów bojowych.

Webster Drives to przedsiębiorstwo z długimi tradycjami. Jego początki sięgają 1878 roku. Na przestrzeni dekad firma stała się znanym i cenionym dostawcą przystawek do odbioru mocy (PTO), skrzyń rozdzielczych i indywidualnie projektowanych komponentów układu napędowego. Technologie, jakimi dysponuje, wykorzystywane są przy produkcji pojazdów kołowych, autobusów, pojazdów straży pożarnej oraz innych, związanych z obsługą usług komunalnych. Z perspektywy branży zbrojeniowej szczególnie istotne i wartościowe są jednak rozwiązania stosowane w kołowych i gąsienicowych pojazdach wojskowych. Stwarza to przed firmą z Radomska możliwość rozwijania własnych napędów dla pojazdów gąsienicowych i współpracy z krajowym przemysłem zbrojeniowym.

SKB Drive Tech przejmując Webster Drives pozyskała nie tylko prawo własności do marki, ale też dokumentację techniczną oferowanych przez nią produktów. Od tej pory polska firma będzie obsługiwała podmioty współpracujące wcześniej z Webster Drives. O tym, jak szerokie roztaczają się przed nią perspektywy, najlepiej świadczy fakt, że wśród klientów znajduje się chociażby Volvo z produkowanymi przez siebie ciężkimi wywrotkami TEREX. W rozmowie w branżowym portalem Defence24.pl prezes SKB Drive Tech, Jakub Kowalski, zdradził, że dzięki know-how przejętego przedsiębiorstwa SKB Drive Tech zyskał dostęp do rynków na całym świecie, od USA, przez Bliski Wschód, aż po Singapur. Zamierza też aktywnie włączyć się w proces modernizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W najbliższych latach otwarte zostaną programy związane z pozyskaniem przez armię pojazdów, w których zastosowanie znajdują technologie nabyte przez polską spółkę. Stwarza to dobrą okazję do stworzenia w Polsce ośrodka przemysłowego, zdolnego zapewnić naszej armii bezpieczeństwo dostaw podzespołów.

SKB Drive Tech to polskie rodzinne przedsiębiorstwo, o tradycji sięgającej 1912 roku. Posiada nowoczesny park maszynowy i jedną z najnowocześniejszych odlewni żeliwa w Europie. Firma została doceniona przez należący do Agencji Rozwoju Przemysłu ARP Venture, który zainwestował w nią na początku roku 12 milionów złotych. Technologie firmy z Radomska wykorzystywane są w zaawansowanych maszynach najnowszych generacji, w tym między innymi w zdalnie sterowanej maszynie wyburzeniowej Husqvarna, czy elektrycznych autobusach Solaris Bus & Coach.