W Gliwicach powstaje innowacyjny system diagnostyki nowotworów

udostępnij na:
thermometer-833085_960_720

Centrum Onkologii w Gliwicach będzie dysponować innowacyjnym systemem służącym do obrazowania dynamicznego po wzmocnieniu kontrastowym. Dzięki temu gliwiccy lekarze będą mogli dokonywać kompleksowej diagnostyki nowotworów u pacjentów.

Wobec rosnącej liczby zachorowań na nowotwory, konieczne staje się zapewnienie polskim placówkom aparatury pozwalającej na odpowiednio wczesne diagnozowanie raka. Rodzimi naukowcy od dłuższego czasu prowadzą badania mające na celu zapewnienie skuteczniejszej i tańszej diagnostyki nowotworowej. Nie tak dawno temu pisaliśmy na łamach naszego portalu o projekcie testów diagnostycznych, skonstruowanych na Politechnice Wrocławskiej przez zespół dr hab. Marcina Sieńczaka, a wykorzystujących w diagnostyce między innymi… żółtka kurzych jaj.

Tymczasem projekt realizowany w Gliwicach polega na obrazowaniu dynamicznym, a więc dokładnym skanowaniu wybranego obszaru ciała. Przebieg ono dwutorowo. Najpierw obrazowanie wykonuje się bez użycia środka kontrastowego. Następnie, podczas skanowania podaje się ten środek i bada dynamikę jego przepływu. Porównanie obrazów otrzymanych na obu etapach pozwala na wyznaczenie biomarkerów, które mogą zostać wykorzystane do analizy charakterystyki i etapu zaawansowania nowotworu, umożliwiając tym samym ocenę ryzyka u pacjenta.

Jak wskazuje Łukasz Zarudzki, lekarz radiolog z gliwickiego oddziału Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, opracowywany system pozwoli na na szybszą i dokładniejszą diagnozę zmian nowotworowych, a ponadto zredukuje ryzyko błędów i pomyłek. System będzie posiadał między innymi innowacyjne algorytmy służące do segmentacji obrazów i uczenia maszynowego. Dzięki temu będzie zdolny do poprawiania jakości swojego działania, w oparciu o dane zgromadzone w toku wcześniejszych badań. Zdaniem Jakuba Nalepy, specjalisty ds. algorytmów z firmy Future Processing, która razem z Centrum Onkologii tworzy ów system, rozwiązanie to od dawna stosowane jest w pracach naukowych i ma przed sobą ogromny potencjał. Warto odnotować, że przedsiębiorstwo to od ponad 15 lat projektuje specjalistyczne oprogramowanie dla handlu, przemysłu i usług, zatrudnia ponad 700 specjalistów i posiada wyłącznie polski kapitał.

Projekt realizowany w Centrum Onkologii w Gliwicach kosztować będzie 19 milionów złotych, jednak niemal połowa środków pochodzić będzie ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. System będzie wprawdzie kosztowny, jednak pomoże tysiącom chorych. W gliwickim Centrum Onkologii, pozostającym jedną z najlepszych tego typu placówek w kraju, leczy się ponad 35 000 chorych, a zatrudnieni w niej lekarze każdego roku udzielają 175 000 konsultacji w poradniach.