Naukowcy z SGGW opracowują system do profilaktyki i leczenia krów mlecznych

udostępnij na:
krowa_mleczna_badacze_sggw

Zapalenie gruczołu mlekowego jest jedną z najczęstszych chorób, na jakie zapadają krowy mleczne w hodowlach – 80% z nich zapada na tę chorobę przynajmniej raz w życiu. Niewykluczone jednak, że liczbę tę uda się w najbliższych latach znacząco zredukować. Polscy naukowcy z SGGW prowadzą badania, mające na celu skuteczną profilaktykę i leczenie tych zwierząt.

Nadzór nad badaniami sprawować będzie doktor Marcin Gołębiewski z Zakładu Hodowli Bydła. Jego celem jest znalezienie nowego systemu zapobiegania chorobom krów mlecznych, a pełna nazwa projektu brzmi: „Opracowanie innowacyjnego systemu służącego do profilaktyki i wspomagania leczenia subklinicznych mastitis krów mlecznych na bazie synergistycznego oddziaływania nanocząstek srebra i miedzi”.

Przyczyną występowania mastitis u krów mlecznych są drobnoustroju, takie jak bakterie i grzyby, przenoszące się między zwierzętami w stadzie. Jak wskazuje doktor Gołębiewski, w chwili, gdy zwierzę dozna zakażenia i powstanie u niego stan zapalny, na ciele krowy pojawia się bolesny obrzęk. Oznacza to cierpienie dla zwierzęcia, a dla hodowcy – zmniejszenie ilości otrzymywanego mleka i tym samym finansowe straty.

Zespół kierowany przez doktora Gołębiewskiego zamierza stworzyć i przetestować preparaty odkażające, które będą oparte na nanocząstkach miedzi i srebra. Mają one być skuteczne już przy minimalnym stężeniu, substancji czynnej, zaledwie 5-50 ppm (części na milion). Oznacza to, że w skład preparatu będą mogły wejść także środki pielęgnujące, takie jak lanolina czy emolienty.

Jak twierdzi doktor Gołębiewski, w ramach programu badacze zamierzają też stworzyć urządzenie umożliwiające zanurzania strzyków wymion w płynie odkażającym. Pozwoli to na ich dokładne oczyszczenie przed dojeniem. Po dojeniu ujścia strzyków będą blokowane i zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Nadmiar płynu będzie ściekał do dozownika, co z kolei zapobiegnie przedostawaniu się go do środowiska.

Grant na badania prowadzone przez badaczy z SGGW pochodzić będzie z programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Kwota, jaką otrzymają naukowcy, wyniesie 1,2 miliona złotych, a cały projekt rozpisany został na trzy lata.