Ulga podatkowa na zakup książek. Czytelnicy zapłacą niższy podatek?

udostępnij na:
ksiazki_ulga_w_pit_czytelnicy

Ulga w PIT za kupowanie książek? Jeszcze niedawno mogłoby się to wydawać nierealne. Tymczasem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poważnie bierze pod uwagę wprowadzenie takiego rozwiązania.

Informacja o tym, że resort kultury analizuje możliwość wprowadzenia nowej ulgi podatkowej, pojawiła się w dzisiejszej „Rzeczpospolitej”. Ulga w PIT jest pomysłem przedłożonym przez Polską Izbę Książki. Minister Piotr Gliński pozytywnie ocenił projekt ustawy i skierował ją do dalszych prac w resorcie.

Inspiracją dla stworzenia projektu byli Włosi, którzy pracują nad wprowadzeniem podobnego przepisu – obywatel Włoch, który wyda maksymalnie 2000 euro na książki, będzie mógł liczyć na ulgę podatkową w wysokości 19% tej sumy. Połowa tej kwoty dotyczyć ma podręczników szkolnych i uniwersyteckich, druga połowa zaś – dowolnych lektur.

Eksperci wskazują natomiast, że odliczenie wydatków na książki na poziomie kilkuset złotych rocznie nie będzie stanowiło poważnego obciążenia dla budżetu. Tym bardziej, iż w Polsce funkcjonowały już ulgi podatkowe promujące określone rodzaje wydatków, jak choćby ulga internetowa. Spadek dochodów z PIT rekompensowałyby ponadto wpływy z VAT – gdyż książki i czasopisma są obecnie obłożone 5% podatkiem od towarów i usług.

Ulga w PIT na książki, jeśli wejdzie w życie, pozwoli zaoszczędzić czytelnikom nawet kilkaset złotych w skali roku. Możliwe także, że wpłynie na rozwój czytelnictwa w Polsce, które nie jest w najlepszym stanie. W 2015 roku tylko 11% Polaków kupiło więcej, niż dwie książki. Zakup jednej zadeklarował zaledwie co czwarty pytany o to Polak. I chociaż od zakupu książki do jej przeczytania wiedzie czasem długa droga, to wydaje się, że każda inwestycja mogąca poprawić poziom czytelnictwa w społeczeństwie jest warta rozważenia.