Już 12 maja w Poznaniu kolejny marsz imienia Witolda Pileckiego

udostępnij na:
pilecki 19 wydarzenie popr

Marsz Pileckiego to wydarzenie organizowane co roku w największych miastach Polski. Uczestnicy zbierają się by wspólnie oddać cześć i hołd jednemu z najbardziej niezwykłych bohaterów II Wojny Światowej – Witoldowi Pileckiemu.

Witold Pilecki był człowiekiem-symbolem polskiego ruchu oporu w obozie Auschwitz (jego prawdziwe nazwisko brzmiało Tomasz Serafiński). We wrześniu 1940 roku celowo dał się pojmać hitlerowcom podczas łapanki w Warszawie. Jego zamiarem było utworzenie w Auschwitz organizacji mającej stawiać opór hitlerowcom. Ponadto stawiał sobie za cel poinformowanie ludzi z zewnątrz, co tak naprawdę dzieje się w obozie.

Ochotnik do Auschwitz i twórca obozowego ruchu oporu

Jako więzień Auschwitz rotmistrz Pilecki otrzymał numer 4859. Grupując wokół siebie ludzi, którzy nie zamierzali biernie oczekiwać na śmierć w obozie, lecz podejmować działania wymierzone przeciw oprawcom, Pilecki utworzył Związek Organizacji Wojskowej. W szczytowym okresie działania należało do niego osiemset osób, w głównej mierze wcześniejszych wojskowych. Zadaniem jego członków było zbieranie i dokumentowanie informacji dotyczących losów więźniów obozu, a także udzielanie więźniom wszelkiej pomocy, dzięki której mogłyby wzrosnąć ich szanse na przeżycie. Orientowano się, w których komandach panowały najmniej surowe warunki pracy i próbowano kierować do nich polskich więźniów. Ponadto członkowie ZOW starali się pozyskiwać i rozdysponowywać między ludzi w obozie żywność oraz lekarstwa. Przez dłuższy czas, aż do końca 1942 roku struktura Związku Organizacji Wojskowej opierała się na tak zwanym „systemie piątkowym”. Stworzono liczne, autonomiczne grupy liczące zwykle nie więcej niż kilka osób, co skutecznie utrudniało władzom obozu zdekonspirowanie ich członków. Bardziej scentralizowany system, w którym członków ZOW przyporządkowano jednostek organizacji wojskowych (m.in. do batalionów i plutonów), pojawił się dopiero wraz ze schyłkiem 1942 roku. Raporty Witolda Pileckiego, przekazywane na zewnątrz zarówno przez członków niektórych spośród obozowych komand, jak również komórek państwa podziemnego i uciekinierów z obozu, pozwoliły światu dowiedzieć się o zbrodniach, jakie Niemcy dopuszczali się w Auschwitz.

Niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau był miejscem śmierci ponad 70 000 Polaków. W znacznej części byli oni przedstawicielami elity intelektualnej II Rzeczypospolitej. Wśród więźniów Oświęcimia nie brakowało nauczycieli, artystów, lekarzy, inżynierów, polityków i działaczy niepodległościowych. Dla późniejszej Polski była to strata niepowetowana. Dzisiejszym pokoleniom pozostaje zaś pielęgnować pamięć o członkach tejże elity, nie pozwolić, by ich ofiara poszła na marne i została zapomniana. Wszak umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.

 

Jeżeli Polska to dla Ciebie wspólnota osób dbających m.in. o swoją tożsamość, tradycję i historię, to zapraszamy serdecznie 12 maja do upamiętnienia zarówno osoby Witolda Pileckiego, jak i wszystkich ofiar, które zginęły, po to by Polska mogła żyć.

Trasa rusza o godzinie 13:30 spod Kościoła pw. św. Marcina, następnie ulicą Święty Marcin i aleją Niepodległości przejdziemy pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego gdzie zakończymy wydarzenie złożeniem kwiatów oraz przemówieniami. Nie może Cię tam zabraknąć!

Więcej na stronie wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/400165430837622/ 

Organizatorzy:  KoLiber Poznań, Projekt Poznań
Patronat medialny: Radio Poznań, TVP3 Poznań
Wsparcie medialne: bezkompleksow.com.pl Facebook: Polska bez kompleksów

Autorzy tekstu: Damian Bartosik, Aleksandra Lipska, Mariusz Kordus

Aleksandra Lipska

Ambasadorka pozytywnych informacji płynących z Polski. Współzałożycielka portalu "Bez Kompleksów" i inicjatywy Hello Polska. Niegdyś stewardessa, której serce na zawsze pozostało w chmurach. Z wykształcenia historyk i prawnik.