Prezydent Andrzej Duda wręczył w Poznaniu medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości

udostępnij na:
medal_niepodlegla

Wczoraj w Poznaniu prezydent Andrzej Duda wręczył medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. – To jest dar, że dziś mamy wolną Polskę. (…)  Wielu może myśleć, że niepodległa Polska była i jest. A ona istnieje dzięki krwi przelewanej przez naszych przodków – podsumował prezydent.

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości to cywilne odznaczenie państwowe, które nadaje Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Zostało ustanowione 15 czerwca 2018 roku jako dowód wdzięczności oraz wyraz szacunku dla osób, które położyły szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu. Jest i będzie nadawany w latach 2018 – 2021, polskim obywatelom, którzy poprzez:

  1. pełnienie nienagannej służby publicznej – cywilnej lub wojskowej,
  2. walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych,
  3. aktywną działalność zawodową i społeczną,
  4. twórczość naukową, literacką i artystyczną

– przyczynili się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej, w  tym w szczególności budowania  wspólnoty  obywatelskiej  Polaków  i poczucia tożsamości narodowej, rozwoju nauki, rozsławiania dobrego imienia Rzeczypospolitej  Polskiej  poprzez kulturę i sztukę, rozwoju społecznego i umacniania więzi z Polakami za granicą oraz budowania dobrobytu gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.

60745089_2269440923272646_1044949312435388416_n 60888613_487090958696247_86564593404477440_n 
Prezydent Andrzej Duda wręcza Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości 

W Poznaniu medale otrzymały osoby, które były  zaangażowane w organizację obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.Powstanie Wielkopolskie było jednym z największych czynów niepodległościowych nie tylko w historii Wielkopolski, ale całej Polski – podkreślał prezydent. Nagrodę odebrali m. in. Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości czy Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski.

Przypomnijmy, że w historii naszego narodu były powstania w obronie suwerenności, ale mało zwycięskich – a takim było Powstanie Wielkopolskie, które wybuchło w 1918 r.
Spontaniczne, było wyrazem sprzeciwu wobec nasilającej się presji germanizacyjnej. Bezpośrednim punktem zapalnym było prowokacyjne zachowanie się żołnierzy niemieckich w Poznaniu. Walki wybuchały chaotycznie, a powstańcy odznaczali się wielką odwagą, wręcz brawurą. Słabiej uzbrojeni, słabiej wyszkoleni od Prusaków zawdzięczali swoje zwycięstwo silnymi moralami. Żołnierze niemieccy, zdemoralizowani, nie widzieli sensu prowadzenia dalszych walk.

Prezydent podkreślał, jak ważne jest przekazywanie patriotycznych wartości młodemu pokoleniu, które nie zna takich zagrożeń.

Cieszę się, że tak mocno zaangażowaliście się państwo w organizację tych dni. Powstanie Wielkopolskie przez lata było w Polsce nieco zapomnianym zrywem. Pod tym względem bardzo wiele się zmieniło w ostatnich latach. Także dzięki państwa pracy. Dla mnie również była ona motywacją, by dowiedzieć się czegoś więcej o Powstaniu Wielkopolskim – mówił Andrzej Duda.

Aleksandra Lipska

Ambasadorka pozytywnych informacji płynących z Polski. Współzałożycielka portalu "Bez Kompleksów" i inicjatywy Hello Polska. Niegdyś stewardessa, której serce na zawsze pozostało w chmurach. Z wykształcenia historyk i prawnik.