Kategorie
Blog

Międzynarodowy sukces filmu „Pitbull – Nowe porządki”

Najnowszy film Patryka Vegi, „Pitbull – Nowe porządki” przyciąga przed ekrany kin nie tylko polskich widzów. Szturmem podbija też serca zagranicznej publiczności. W Wielkiej Brytanii i Irlandii trafił do szerokiej dystrybucji i zarobił 146 000 funtów w zaledwie trzy dni. To najlepszy wynik polskiej kinematografii na wyspach na przestrzeni ostatnich 20 lat.

O kasowym sukcesie swojej nowej produkcji poinformował na profilu facebookowym sam reżyser. Brytyjski dystrybutor „Pitbulla” początkowo wyświetlał go w 32 kinach, ale ogromne zainteresowanie ze strony widzów sprawiło, że konieczne stało się rozszerzenie dystrybucji do 62 kin – z czego 53 znajduje się w Wielkiej Brytanii i 9 w Irlandii. Wszystko wskazuje na to, że wynik nowego filmu Patryka Vegi zostanie dodatkowo poprawiony, gdyż produkcja będzie obecna w tamtejszych repertuarach jeszcze przez kilka tygodni.

Pojawiają się złośliwe komentarze wskazujące, że tak dobry wynik finansowy film zawdzięcza mieszkającym na wyspach Polakom, którzy tłumnie udali się do kin. Jakkolwiek może być w tym sporo racji, to niepodważalny pozostaje fakt, że „Pitbull – Nowe porządki” zanotował znacznie lepsze otwarcie, niż szereg innych polskich produkcji, które trafiły w ostatnich latach do brytyjskich kin, włącznie z takimi hitami, jak „Bogowie”, „Ida”, czy „Jesteś bogiem”.

Sukces na wyspach poprzedzony był bardzo dobrym wynikiem nowego „Pitbulla” na krajowym podwórku. W Polsce film obejrzało ponad 1 300 000 widzów.

„Pitbull – Nowe porządki” to kontynuacja świetnie przyjętego serialu kryminalnego sprzed kilku lat, przedstawiającego codzienną pracę polskich śledczych. W nowej produkcji wzięły udział największe gwiazdy rodzimej kinematografii – między innymi Bogusław Linda, Maja Ostaszewska, Andrzej Grabowski, Michał Kula i Agnieszka Dygant.