Kategorie
Blog

Najpiękniejsza biblioteka na świecie znajduje się w Polsce!

Zastanawialiście się kiedyś, gdzie znajduje się najpiękniejsza biblioteka na świecie? Zdaniem organizatorów prestiżowego, amerykańskiego konkursu Library Interior Design Awards, jedną z najpiękniejszych jest polska Stacja Kultura! Rumska biblioteka, mieszcząca się w zabytkowym budynku dworca kolejowego zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Single Space Design”, pokonując silną konkurencję z Kanady, Chin i USA.

Konkurs Library Interior Design Awards organizowany jest przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek (American Library Association) i Światowe Stowarzyszenie Architektów Wnętrz (International Interior Design Association). Te dwie organizacje co dwa lata przyznają nagrody najciekawszym i najpiękniejszym rozwiązaniom zastosowanym w obiektach bibliotecznych, doceniając projekty, w których funkcjonalność idzie w parze kreatywnością. W poszczególnych kategoriach uwzględnia się funkcje projektów (czy są to biblioteki publiczne, uczelniane i szkolne, czy też powstałe w zabytkowych obiektach), jak i rozmiary bibliotek.

Stacja Kultura, będąca od kilku dni na ustach pasjonatów literatury z całego świata, została otwarta we wrześniu 2014 roku. Wcześniej mieścił się tu jeden z najbardziej zaniedbanych dworców kolejowych w regionie, jednak za sprawą projektu realizacji projektu pracowni Sikora Wnętrza w ramach programu „Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek”, w miejscu dawnej podupadłej placówki stanęło tętniące życiem centrum kultury. Biblioteka zajmuje blisko 80 procent budynku dworca w Rumi. Na 1500 metrach kwadratowych mieści się wypożyczalnia książek dla dzieci i dorosłych, czytelnia, a także pracownia plastyczna, fotograficzna, pomieszczenia przeznaczone dla organizacji pozarządowych oraz dwie sale konferencyjne. Co ważne, obiekt nie stracił swoich pierwotnych funkcji – obok regałów uginających się pod ciężarem książek, znajdują się kolejowe kasy, poczekalnia i bar serwujący posiłki oczekujących pasażerów.

To nie pierwsze wyróżnienie dla rumskiej biblioteki. Wcześniej, w 2014 roku wyjątkowość tego miejsca dostrzegli jurorzy krajowego konkursu Bryła Roku 2014. Stacja Kultury otrzymała także wyróżnienie w VII edycji plebiscytu Polska Architektura XXL, ciesząc się największym uznaniem tysięcy internautów oraz specjalistów w dziedzinie projektowania wnętrz. Teraz o jej pięknie będzie mogła przekonać się także międzynarodowa publika.

Zapraszamy do wirtualnego spaceru po bibliotece. Film umieścił na swoim kanale YouTube Instytut Książki.