Kategorie
Blog

Nowe seriale historyczne w TVP!

Świetne wieści dla wszystkich sympatyków kina historycznego. Telewizja Polska ma w planach wyprodukowanie trzech niezależnych seriali nawiązujących do polskich dziejów. Wśród nich produkcje poświęcone Żołnierzom Wyklętym, Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ oraz XVI-wiecznej Rzeczypospolitej.

Pierwszy z planowanych seriali ma traktować o Żołnierzach Wyklętych. Bohaterami będą członkowie fikcyjnego oddziału, który po wkroczeniu Sowietów na ziemie Polski staje w obronie kraju przed NKWD i przedziera się za Bug, gdzie następnie zostaje zdemobilizowany. Jednak wobec represji, jakim poddawani są żołnierze podziemia, muszą ponownie się zjednoczyć i stanąć do walki z UB. Serial wstępnie jest zaplanowany na trzy sezony i ma być emitowany na TVP 1. Początek emisji planowany jest na jesień 2017 roku.

Drugi z seriali ma być emitowany na antenie TVP 2. Będzie to adaptacja powieści „Legion” Elżbiety Cherezińskiej. Bestsellerowa powieść przedstawia losy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, która toczy zacięte walki z Niemcami i Sowietami, a następnie przedostaje się na Zachód, gdzie dołącza do armii generała Pattona. Data premiery nie jest jeszcze znana – w kuluarach mówi się jednak o wiośnie 2017 roku.

Trzeci serial przeniesie widza kilka wieków wcześniej, do XVI stulecia, zwanego często Złotym Wiekiem w historii Polski. Będzie to historyczno-kostiumowa telenowela, w której obok kontekstu politycznego istotne będą również dworskie romanse i intrygi.