Kategorie
Blog

Odnaleziono zaginiony podczas wojny obraz Maksymiliana Gierymskiego

Utracony podczas II Wojny Światowej obraz Maksymiliana Gierymskiego „Patrol Polski 1830 roku” został odnaleziony w jednym z warszawskich domów aukcyjnych. Dzieło odzyskali funkcjonariusze wydziału kryminalnego Komendy Stołecznej Policji wspólnie z przedstawicielami Wydziału Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Patrol Polski 1830 roku” został namalowany przez Maksymiliana Gierymskiego w 1869 roku, na płótnie techniką olejną. Dzieło zaginęło w 1944 roku. Wówczas jego właścicielem był Apolinary Przybylski. Dnia 10 lipca 1944 właściciel obrazu został jednak usunięty ze swojego domu przy ulicy Katowickiej na Saskiej Kępie. Budynek zajęli niemiccy oficerowie artylerii przeciwlotniczej. Wtedy Apolinary Przybylski przetransportował swoje zbiory na lewy brzeg Wisły i rozmieścił w różnych miejscach. Po zakończeniu Powstania Warszawskiego obrazy pozostały nieodnalezione. Uznano, że wszystkie spłonęły lub zostały zrabowane przez niemieckich okupantów.

Tymczasem dzieło znalazło się w jednym z warszawskich domów aukcyjnych, gdzie było wystawione na sprzedaż. Analiza przeprowadzona przez ekspertów potwierdziła, że obraz jest oryginalny i tożsamy z tym zaginionym podczas wojny. W sprawie odnalezionego dzieła prokuratura wszczęła śledztwo.

Warto podkreślić, że to nie jedyny odzyskany w ostatnim czasie obraz, figurujący na liście polskich strat wojennych. Kilka tygodni temu na łamach BezKompleksów pisaliśmy o miniaturze „Portret damy” Aimee Zoe Lizinki de Mirbel, która powróciła do Polski dzięki współpracy polskich służb z FBI.