Kategorie
Blog

Świąteczny prezent dla kierowców. S8 w kierunku Białegostoku i obwodnica Bełchatowa

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia do użytkowania zostały oddane nowe drogi. Na Podlasiu kierowcy będą mogli pojechać 15-kilometrowym odcinkiem biegnącym od obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa do Mężenina, z kolei mieszkańcy Bełchatowa otrzymają do dyspozycji 11-kilometrową obwodnicę miasta.

Podróż ze stolicy do Białegostoku będzie wygodniejsza

Wspomniany 15-kilometrowy odcinek łączący Zambrów i Mężenin jest dostosowany do standardów drogi ekspresowej i stanowi fragment drogi S8. Zbudowane zostały dwie jezdnie, a na każdej z nich powstały dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 metra każdy. Na odcinku powstały dwa węzły drogowe: Kołaki, na przecięciu z dwoma drogami powiatowymi, oraz Mężenin, łączący trasę S8 z DW nr 679. Trasa została zaprojektowana z rezerwą na trzeci pas w przyszłości. Inwestycja kosztowała prawie 435 milionów złotych.

Obwodnica Bełchatowa już gotowa

Kolejna ważna inwestycja zakończyła się w Bełchatowie. Otwarto tam 11-kilometrową obwodnicę, omijającą miasto od strony północnej i stanowiącą fragment DK71 pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim, a Wieluniem. Obwodnica została oddana do użytku na cztery miesiące przed planowanym terminem. Droga jest jednojezdniowa, ale posiada trzy pasy ruchu w układzie naprzemiennym. Takie rozwiązanie ma pozwolić samochodom osobowym na łatwiejsze wyprzedzanie ciężarówek.

Koszt budowy drogi wyniósł 145 milionów złotych, ale korzyści dla jej użytkowników oraz mieszkańców miasta będą bardzo wymierne. Jadąc obwodnicą kierowcy, którzy do tej pory musieli przejeżdżać przez centrum miasta, zaoszczędzą około pół godziny. Ponadto inwestycja pozwoli zmniejszyć ruch samochodowy w obrębie samego Bełchatowa.